تاریخچه لوگو ، نماد گرایی از گذشته تا کنون

 

به طور کلی لوگو به یک علامت تجاری خاص گفته می شود که باعث به خاطر سپردن نام و برند شما در ذهن مخاطب خواهد شد. نکته بسیار مهم در طراحی لوگو معنا و مفهوم لوگو می باشد. تووجه به این نکته که لوگوی شما در صورت پیچیدگی نیز باید قابل فهم برای اکثریت مخاطبان شما باشد بسیار ضروری است چون در غیر این صورت نام و آوازه برند شما به سرعت از ذهن مخاطب فراموش خواهد شد.

 

تاریخچه لوگو

 

استفاده از لوگو پیشینه ی طولانی در کسب و کارها دارد. برای مثال شرکت های معروفی نظیر نایک، پپسی، آدیداس که از سال ها قبل با لوگوی مخصوص خود در ذهن ها حک شده اند. همچنین لوگوهای شرکت های ایرانی مانند سایپا، ایرانخودرو و ... که از سال ها پیش به همین شکل در خاطر ما مانده است.

 

روند تکامل لوگو

همان طور که اشاره شد نماد گرایی از دیرباز در دوران تاریخی مختلف مورد استقبال هنرمندان قرار داشته است. استفاده از لوگو از دو قرن پیش و به شکل های متفاوتی از لوگوی امروزه رواج داشته است. در ادامه به اختصار درباره چگونگی روند تکامل لوگو می پردازیم.

در ابتدا استفاده از طرح های متقارن و نماد گرایی های تجملاتی و سنگین در دوران ویکتوریا شکل گرفت. تلاش هنرمندان و طراحان عصر ویکتوریا برای خلق نمادها ستودنی بود.

پس از آن لوگوها به شکل متن هایی با حرف اول مصور و زیبا ولی با حداقل تصویر طراحی می شدند. این دوران را می توان پلی میان دوره مدرن نماد گرایی و عصر نمادگرایی ویکتوریا دانست.

از آن پس با گذشت دوره های مختلف هنر گرافیک و نماد گرایی با چالش های زیادی در طی هر دوره روبه رو شد. تغییرات گاهی بسیار اندک و در بعضی دوران چشم گیر و صریح اتفاق می افتاد. در هر حال امروزه صنعت گرافیک و طراحی لوگو با وسواس بیشتر و نکات دقیق و متنوع تری صورت می گیرد. شاید بتوان گفت که با دیجیتالی شدن، در دنیای هنر و طراحی لوگو نیز انقلاب جدیدی صورت گرفت. در آن برهه زمانی، ترکیب رنگ های گاها عجیب ، بافت های تصادفی و کاراکترهای جذاب دوباره روی کار آمدند. منحصر به فرد بودن این گونه طراحی ها توجه دنیای هنر را به خود جلب کرد.

بر اساس تجربه می توان گفت که امروزه بیشتر از هر نوع دیگری از طراحی های لوگو، سبک مینمیمال پرطرفدار شده است. استفاده از تایپوگرافی های مسطح و یکنواخت و رنگ های کمتر توجه افراد را بیش از گذشته به خود جلب می کند. البته پویایی این هنر نشان دهنده ی این نکته است که با استفاده از اندکی خلاقیت می توان لوگوهای بسیار فوق العاده ای را خلق کرد.

 

وبسایت چاپ شیراز با استفاده از نوین ترین روش های طراحی لوگو مفتخر است که با طراحی لوگو در شیراز، کسب و کار شما را به روشی ماندگار در ذهن ها ثبت کند.

در مقالات بعد به نکات ریز اما بسیار مهم طراحی لوگو اشاره خواهیم کرد. منتظر ما باشید.